Gameplay Publishing Myretuen
Anticipation er et roll-and-move-brætspil fra 1987 til 2-4 spillere om at fange magnetiske myrer for at samle dele af myredronningen.
Sprogversion: Dansk.
Spillerne flytter deres 14 myrer ved terningekast, fanger fjendens myrer, vender tilbage til basen og afslører de dronningedele, der vises på de fangede brikker; hvis en magnetisk brik frastøder under et fangstforsøg, fanger den i stedet angriberen.
- Dansk udgave
- Til 2-4 spillere, fra 8 år og op
- 30 minutters spilletid
- Har magnetiske myrebrikker
- Kombinerer roll-and-move-spil med sætsamling
- Bedst med 4 spillere ifølge BGG-brugerdata
Et hurtigt og tilgængeligt dyretema-spil med et magnetisk twist på at fange og samle.
| Spillere | Spilletid | Alder | Kompleksitet |
| 2-4 | 30 min. | 8+ | 1.2 / 5 |
Ovenstående informationer/specifikationer kan løbende ændres. I tilfælde af trykfejl vedrørende pris eller udsolgte varer bestræber vi os på hurtigst muligt at opdatere siden. Hvis en pris er åbenlyst forkert, er Merlin ikke forpligtet til at levere det pågældende produkt til den forkerte pris. Enkelte tekster kan være autogenererede eller maskinoversatte, og der kan derfor fremkomme tekster, som virker misvisende.
