Swim & Fun Filter System Pro Classic 800W
Poolfiltersystem Swim & Fun Filter System Pro Classic 800W leverer kraftig vandcirkulation og filtrering til fritstående pools og havepools op til 70.000 liter, med en selvansugende pumpe, der kan bruges med saltvand.
Dette komplette, kompakte system kombinerer en stor filtertank med en højtydende 800W pumpe, så poolvandet holdes i bevægelse og renses grundigt. Et integreret forfilter hjælper med at beskytte filtermediet og gør vedligeholdelse og tilbageskylning enklere, mens et tydeligt manometer og en intuitiv topmonteret ventil gør betjeningen ligetil. Systemet understøtter både traditionelt filtersand og Filterballs, og pumpen muliggør også støvsugning af poolbunden med en poolstøvsuger med teleskopstang.
- Velegnet til pools og havepools op til 70.000 liter
- 800W selvansugende pumpe med indbygget forfilter
- Kompatibel med saltvand
- Topmonteret ventil og manometer for nem overvågning
- Fungerer med filtersand eller Filterballs
- Understøtter støvsugning af poolbunden via pumpen
Pålidelig filtrering og stærk cirkulation hjælper med at holde dit poolvand rent, klart og nemt at vedligeholde gennem hele sæsonen.
2.934,00 kr.
2.347,20 kr. ekskl. moms
Billigste fragt (privatkunde) 99,00 kr.
Fjernlager, 3 dages levering
Effektiv rensning og kraftfuld cirkulation til store havepoolsEt rent og klart poolmiljø starter med den rette teknik. Filter System Pro Classic 800W er en komplet og kraftfuld løsning til både vandrensning og cirkulation i fritstående pools og havebassiner op til 70.000 liter. Systemet kombinerer en stor filtertank med en højtydende selvsugende pumpe, der sammen sørger for, at poolvandet konstant holdes i bevægelse og filtreres grundigt.Pumpen har et indbygget forfilter, som beskytter filtermaterialet og letter vedligeholdelsen – især når der skal foretages backwash (returskylning). Et tydeligt manometer gør det nemt at aflæse driftstrykket i filtertanken, og den intuitive topventil gør betjeningen enkel og ligetil.• Komplet filtersystem til pools op til 70.000 liter• Kraftig 800W pumpe med høj rensekapacitet• Filtertank i vejrbestandigt materiale med topmonteret ventil• Forfilter og manometer for nem vedligeholdelse• Kompatibel med både filtersand og FilterballsSystemet giver dig frihed til at vælge mellem traditionelt filtersand eller moderne Filterballs som filtermedie. Filterballs kræver ingen løbende backwash og giver højere vandgennemstrømning og lavere energiforbrug – samtidig med at de er lettere at håndtere. Ønsker du at holde fast i filtersand, sikrer systemets store tank og kraftige pumpe stadig en stabil og effektiv rensning.Pro Classic er desuden kompatibel med tilbehør som bundsugere og UV-lyssystemer, så du kan udvide dit filtersystem efter behov og opnå endnu bedre vandkvalitet – helt uden brug af ekstra kemikalier.Med Filter System Pro Classic 800W får du en robust, driftsikker og fleksibel løsning, der sikrer dig et indbydende og velplejet poolmiljø hele sæsonen.Tekniske Specifikationer:Driftsovertryk ; 1,5 barLedningslængde inklusive stik ; 1,5 meterMin. omgivende temperatur; -4 gr. CMaks. poolstørrelse liter; 70,000Lydniveau dB(A); 70Pumpekraft; 800 WPumpkraft l/time; 19,000Rensningskapacitet l/time Filterballs; 16,400Rensningskapacitet l/time filtersand; 14,570Qmax l/min; 284Hmax m; 13Manometer; JaForfilter; JaFiltertank størrelse mm; Ø 600Filtersand kg; 140Filterballs gram; 3800Strøm; 230V / 50HzSlangeforbindelse mm; Ø50Størrelse (HxBxL) cm: 90.5 x 61 x 80.5Pumpetype; selvsugende Qmax: Det maksimale antal liter vand pumpen kan flytte når pumpen er placeret i samme niveau som vandet (Hmax= 0).Hmax: Den maksimale højde pumpen kan skubbe vandet lodret op ved et tryk på 0,0 bar (i samme niveau).
Til producentens hjemmeside
Ovenstående informationer/specifikationer kan løbende ændres. I tilfælde af trykfejl vedrørende pris eller udsolgte varer bestræber vi os på hurtigst muligt at opdatere siden. Hvis en pris er åbenlyst forkert, er Merlin ikke forpligtet til at levere det pågældende produkt til den forkerte pris. Enkelte tekster kan være autogenererede eller maskinoversatte, og der kan derfor fremkomme tekster, som virker misvisende.